Przyjaciele - Moje modlitwy - Litania Dominikańska -

ŚWIĘTO WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH ZAKONU KAZNODZIEJSKIEGO

9 listopada 2018

7 listopada 2018

ŚWIĘTO WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH ZAKONU KAZNODZIEJSKIEGO

7 listopada 2018

05:30

 

Garść informacji:

 

Dzisiaj wspominamy „tych, którzy poprzedzili nas w rodzinie św. Dominika, pozostawiając przykład życia, uczestnictwo we wspólnocie i pomoc swego wstawiennictwa. Niech będzie to bodźcem do ich naśladowania i utwierdzeniem w duchu własnego powołania” (por. KKZ 16 i 67).

Wklejono z <https://brewiarz.pl/xi_18/0711w7/index.php3?l=i>


MÓJ PATRON

Święty Franciszek Shōemon

Św. Franciszek Shōemon = ランシスコ正右衛門 (Shoyemon) (ur. ?; zm. 14 sierpnia 1633 – poddany torturze tsurushi na wzgórzu Nishizaka (Nagasaki) Święty Kościoła katolickiego, japoński dominikanin, męczennik.

LG Środa, 26 września 2018 – w zakonie dominikańskim:
Wspomnienie obowiązkowe świętych Dominika Ibáñeza de Erquicia, prezbitera, Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy, męczenników japońskich

Beatyfikacja – 18 lutego 1981 – grupa Dominika Ibáñeza de Erquicia i towarzyszy  – Jan Paweł II /Manila, Filipiny/

Kanonizacja – 18 października 1987 – Dominik Ibáñez de Erquicia i towarzysze  – Jan Paweł II

Życiorys

Data i miejsce jego urodzenia nie są znane, chociaż przypuszcza się, że na świat przyszedł w Nagasaki. Wkrótce po przybyciu dominikańskiego misjonarza Dominika Ibáñez de Erquicia do Japonii został jego pomocnikiem, pełniąc funkcję katechisty. Działalność ewangelizacyjna w tym czasie w Japonii nie była łatwa, gdyż trwały prześladowania chrześcijan. Razem z Dominikiem Ibáñez de Erquicia został aresztowany 4 lipca 1633 r. w Nagayo. Będąc już w więzieniu został przyjęty do nowicjatu dominikańskiego. Dnia 13 sierpnia 1633 r. na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki został poddany torturze tsurushi (podobnie jak Dominik Ibáñez de Erquicia), w wyniku której zmarł następnego dnia. Jego ciało zostało poćwiartowane, spalone, a resztki wrzucono do morza, tak że nie udało się zebrać żadnych relikwii.

źródło: – Wikipedia, wolna encyklopediaDodawanie komentarzy dla zalogowanych użytkoników: